tel. +48 62 767 38 67
tel. +48 62 767 38 75
ul. Kwiatowa 6
62-800 Kalisz
tel. +48 61 813 02 56
fax +48 61 899 21 84
ul. 11-go listopada 162a,
62-031 Luboń
tel: +48 693 451 335
Karpicko ul. Rolna 24
64-200 Wolsztyn
Dane teleadresowe

Nowości

Przedstawiamy Państwu nowości w naszej ofercie.

 

Pudełka do pizzy

 Podejmujemy nowe wyzwanie - produkcja opakowań do pizzy dopuszczonych do kontaktu z daniami gorącymi i tłustymi. Tradycyjne kartony do pizzy zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje!

 Na niektórych kartonach można znaleźć atest wydany przez PZH, Owszem, atest ten dotyczy tego, że można użyć go w celach spożywczych. Jednak nie nadaje się do rzeczy gorących i tłustych. Taką potrawą niewątpliwie jest pizza.

Nasze innowacyjne opakowania z tektury falistej powlekane są od wewnętrznej strony półpergaminem, który zapobiega wydzielaniu pod wpływem ciepła trujących substancji chemicznych - benzenu i naftalenu. Zapobiega to "poceniu" się pizzy tak jak ma to miejsce w przypadku laminowanej czy malowanej chemicznymi substancjami tektury.
Opakowania do pizzy firmy AJK spełniają wszystkie wymogi jakie powinien spełniać karton do produktów spożywczych, zwłaszcza gorących.

Państwowa Agencja Prasowa opublikowała artykuł na podstawie badań przeprowadzonych we Włoszech:

"W kartonowych pudełkach do pizzy na wynos znajdują się trujące substancje, które uwalniają się już w temperaturze 60 stopni Celsjusza, a więc co najmniej takiej, w jakiej jest ona pakowana" - pisze dziennik "La Repubblica".
Dziennik informuje o badaniach, przeprowadzonych na Uniwersytecie w Mediolanie.

Włoska gazeta podkreśla, że to kolejny alarm podniesiony przez naukowców w związku ze stwierdzeniem toksyn i innych szkodliwych składników w różnych kartonowych oraz aluminiowych opakowaniach. Teraz - jak zauważa gazeta - wiadomo, iż inny zapach pizzy z kartonu niż podanej na talerzu jest rezultatem obecności w kartonach substancji chemicznych, których wykorzystanie w produkcji opakowań na żywność jest zabronione.

Chodzi między innymi o takie substancje jak benzen i naftalen. Szczególne zaniepokojenie mediolańskich naukowców wywołała obecność substancji, nazywanej w skrócie DIPB, a której stosowania zabroniła Unia Europejska. Jak wytłumaczył dyrektor uniwersyteckiego laboratorium Fernando Tateo: "Możemy tylko powiedzieć, że kartony zawierają nielegalny związek chemiczny, którego nie powinno tam być. Nie możemy natomiast wypowiadać się na temat jego szkodliwości dla zdrowia".

Toksykolog z uniwersytetu w Padwie Giuliano Bressa powiedział natomiast rzymskiej gazecie: "Badania wykazały, że wielkie ilości DIPB mogą ograniczyć rozwój płodu u kobiet w ciąży". Dodał jednocześnie: "generalnie jest to substancja toksyczna, choć zagrożenie zależy od długości przetrzymywania pizzy w kartonie oraz częstotliwości konsumpcji produktu z takiego opakowania".

Według "La Repubblica" każdego dnia we Włoszech wykorzystuje się 1 milion 300 tysięcy opakowań na pizzę."

Uwagi: 
Źródło: PAP

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce prywatności » Ok, zamykam